WordPress 5.5 je tady! 5 věcí, které o této verzi potřebujete vědět

Je tu nová verze oblíbeného CMS WordPress. V tomto článku vás seznámíme s hlavními vylepšeními, která tato verze přináší. Podíváme se na vylepšení editoru bloků, nové způsoby úprav obrázků, na vylepšené náhledy obsahu, na to že WordPress má důležitou novinku – automatické aktualizace a také třeba, že si sám generuje soubor Sitemap.xml.

Přejeme vám hezké čtení.

ZabezpečWeb.CZ - Webové stránky WordPress

1. Vylepšení editoru bloků

S WordPress 5.0 jsme byli seznámeni s novým blokovým editačním prostředím, které se nazývá editor bloků (také známý jako Gutenberg). Od zavedení editoru bloků přichází každé vydání WordPress se zlepšením tohoto editačního prostředí a vydání 5.5 není výjimkou. Kromě několika znatelných změn v uživatelském rozhraní nás toto vydání zavádí do blokových vzorů a nového adresáře bloků.

Blokové vzory
Blokové vzory jsou velmi užitečné, pokud jde o rutinnější prvky vašich stránek nebo příspěvků. Tyto vzory, které najdete, když přidáte nový blok, jsou hotové bloky s běžně používanými nastaveními. Představte si dvě tlačítka vedle sebe nebo rozložení sloupců na stránce. Blokové vzory vám pomohou rychle nastavit rozvržení stránky. A ačkoliv je počet vzorů v současné době omezený, bude tento počet pravděpodobně v nadcházejících letech stále růst.


Adresář bloků
Nyní je třeba adresář bloků vysvětlit, protože je to docela skvělá funkce, která může rozhodně zlepšit váš zážitek z psaní. Jednoduše řečeno, tento adresář obsahuje pluginy WordPress, které mohou do editoru přidávat nové bloky. A v tuto chvíli již najdete spoustu nových bloků.


Snadným způsobem použití tohoto adresáře je přidání nového bloku. Když kliknete na „přidat blok“, použijte vyhledávací pole výše a zadejte funkci nebo typ bloku, který chcete použít. Pokud neexistuje žádné aktuální blok, který by odpovídal tomuto vyhledávání, editor zobrazí další výsledky z adresáře bloků, které by mohly odpovídat vašemu vyhledávání.

2. Upravte obrázky inline

Vylepšení v úpravách obrázků jsou něco, z čeho jsme docela nadšení. Ano, WordPress vám vždy nabídl spoustu možností pro úpravu obrázků, ale toto vydání umožňuje provést tak v samotném editoru. Což znamená, že nebudete muset otevírat obraz v knihovně médií, můžete jednoduše otočit, změnit velikost, oříznout (a tak dále) obrázek přesně tam, kde jste. A hned uvidíte jeho účinky ve vztahu ke zbytku vašeho obsahu. To vám ušetří čas a, podle našeho názoru, trochu zlepšuje uživatelský dojem.
ZabezpečWeb.CZ - Úprava obrázků
Měl bych však poznamenat, že to nemusí fungovat pro všechny vaše obrázky (zatím), protože tato funkce je zaměřena hlavně na standardní blok obrázků. Pokud přidáte obrázek do jiného bloku, který také umožňuje přidávat obrázky, budete muset tento obrázek upravit otevřením v knihovně médií.

Líné načítání obrázků („Lazy loading“ médií)
Za zmínku stojí také to, že obrázky budou od nynějška ve výchozím nastavení načteny líně („lazy loading“). Což v podstatě znamená, že obrázky na vaší stránce nebudou načteny najednou, ale až se dostanou do rozsahu zobrazení. To šetří čas při načítání stránky úplně a není třeba říkat, že to bude pro některé velmi šťastné návštěvníky webu. Protože nebudou muset tak dlouho čekat na zobrazení vaší stránky.

3. Vylepšené náhledy obsahu

Psaní příspěvku nebo stránky v editoru bloků vám dává docela dobrou představu o tom, jak bude tato stránka vypadat. Náhled obsahu je nicméně skvělou funkcí pro bezpečné zobrazení náhledu obsahu před jeho publikováním (nebo aktualizací). A toto vydání obsahuje další náhledy zařízení, které umožňují zobrazit náhled obsahu na ploše, tabletu a mobilní obrazovce. Tímto způsobem můžete zajistit, aby byl váš obsah přístupnější a čitelnější pro všechny návštěvníky vašeho webu. Což je určitě něco, co chcete zkontrolovat, protože mobilní provoz v průběhu let docela rostl, takže váš mobilní web je důležitější než kdy jindy.

4. Automatické aktualizace pro pluginy

Další funkcí WordPress 5.5 je možnost povolit automatické aktualizace pro vaše různé pluginy a motivy. Vezměte prosím na vědomí, že pokud je to něco, co chcete použít, musíte to povolit sami.
To lze provést tak, že přejdete na administrátorský panel, kliknete na „Pluginy“ v nabídce a kliknete na „Povolit automatické aktualizace“ vedle každého pluginu, který chcete od nynějška automaticky aktualizovat:
 • Povolit automatické aktualizace v WordPress 5.5
 • Povolit automatické aktualizace ve sloupci „Automatické aktualizace“
 • Chcete povolit automatické aktualizace motivu? Jednoduše klikněte na „Vzhled“ ve vašem postranním menu, zvolte „Témata“ a klikněte na odkaz „Povolit automatické aktualizace“, který najdete pod názvem motivu.
Pokud si nejste jisti, zda byste tuto funkci měli používat, mějte na paměti následující. Dobrou praxí je otestovat nové verze pluginů v bezpečném prostředí, jako je například webová stránka, před jejich použitím na vašem živém webu. Uvědomujeme si však, že ve skutečném světě mnoho správců webu toto nedělá (nebo nemůže). V některých z těchto případů se můžete rozhodnout, že máte lepší přehled o tom, že vaše pluginy jsou aktuální, abyste se vyhnuli problémům se zabezpečením a vyhnuli se ztrátě nových funkcí, oproti riziku, že aktualizace způsobí chyby. Ale to je něco, co každý správce webu bude muset rozhodnout případ od případu pro každý plugin. Doporučujeme vždy, když je to možné, otestovat a sledovat změny logů, abyste se ujistili, že rozumíte tomu, co může být v aktualizaci nové nebo jiné.

5. Výchozí soubory Sitemap.xml

Díky této verzi generuje WordPress své vlastní soubory Sitemap.xml. To je soubor, který dává vyhledávačům pokyny k veškerému obsahu na vašem webu. To jim pomáhá objevovat a indexovat vaše stránky a příspěvky, což je pro SEO docela důležité. Nyní, když jsou soubory Sitemap XML klíčovou funkcí aplikace WordPress, budou tyto stránky ve výchozím nastavení povoleny u více než 1 ze 3 webů. To je úžasné!

Závěrem

Chcete-li vylepšit své webové stránky na redakčním systému WordPress, čtěte články na našem blogu. Postupně na něm uvádíme zajímavosti a praktické rady pro redakční systém WordPress

Sledujte také náš blog a naše stránky na Facebooku, aby vám nic neuniklo.

Váš tým ZabezpečWeb.CZ

Chcete se zeptat
na další informace?

Zanechte nám na Vás kontakt a my se Vám ozveme.

Úvodní konzultace je zdarma.

telefon

Zanechte nám na Vás kontakt a my se Vám ozveme

  Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním
           osobních údajů dle Zásad ochrany osobních údajů

  Máte zájem o naše služby,
  nebo se chcete na něco zeptat?
  Kontaktujte nás!

  Obrázek: Otázka

   Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním
            osobních údajů dle Zásad ochrany osobních údajů

   Doporučte nás a získejte snadno provizi

   Hledáte snadnou formu přivýdělku? Máte ve svém okolí potenciální klienty, kteří by potřebovali naše služby?

   Nabízíme snadnou formu jednoduchého a rychlého přivýdělku. Stačí doporučit naše služby, vyplnit formulář na konci této stránky a pokud s daným potenciálním klientem, který k nám přijde na vaše doporučení uzavřeme úspěšně smlouvu, provize 10% z celkové ceny jeho zakázky je vaše.