Základy bezpečnosti díl č. 1: Jak se nenechat nachytat v e-shopech

Milí čtenáři, připravili jsme si pro vás seriál plný tipů a triků ze základů bezpečnosti a bezpečného chování na internetu. V dnešním dílu si probereme šikovné rady, na co si dát pozor při objednávání zboží z online obchodů na internetu a tím i předejít možným rizikům spojeným s nesolidním chováním některých podezřelých e-shopů.

provize

Každý má rád nakupování online, je to jednoduché, pohodlné a snadné. Nejspíše máte i své oblíbené e-shopy, ze kterých objednáváte. Někdy ale na vás může vyběhnout nějaké zajímavé zboží z e-shopu, se kterým nemáte zkušenosti. Nemusí se jednat vyloženě o podvodný e-shop, ale zdravá ostražitost je na místě.

Přinášíme vám tipy a triky, jak odhalit podezřelý e-shop a jak být o něco více opatrný na internetu.

Jak se rozpozná podezřelý e-shop?

1. Je e-shop v češtině, a i přesto máte potíž textům snadno porozumět? Celý e-shop bude nejspíše strojově přeložen a za tvorbou tohoto e-shopu nemusí vůbec stát nikdo kdo mluví česky. Nemusí to sice být ihned špatně, ale rozhodně to nedělá dobrý dojem.

2. Pokud vás zajímá nabídka oblečení dostanete se na stránky, které by dle webové adresy měly nabízet spíše drogerii, něco není v pořádku.

3. Jestli je cena podezřele nízká. Jak se říká: „Vypadá to až moc dobře, na to, aby to byla pravda.“

4. Chybí SSL šifrování (zámeček v adrese), komunikace se pak nešifruje. To znamená, že ji může kdokoliv odposlouchávat, což nepůsobí důvěryhodně.

5. Pokud se nemůžete na stránkách e-shopu dočíst kontaktu na provozovatele, je to silný signál k opatrnosti. To samé platí, pokud místo stránky s kontakty je pouze kontaktní formulář bez podrobností. Informace jako e-mail na provozovatele, jeho IČO a telefon. By dnes mělo být základem každého solidního e-shopu.

6. E-shop je amatérský. Dnes, kdy děti snadno spravují blogy a tvoří weby, je neméně podezřelé, že by měl profesionální e-shop amatérský vzhled.

7. Přečtěte si obchodní podmínky. Hlavně jejich části, kde se popisuje proces vrácení peněz a vrácení zboží, jelikož u podezřelých e-shopů jsou tyto části smluvních podmínek často vynechané a nebo často sepsané tak, že vrácení není ani možné.

8. Většina zboží a artiklů v e-shopu je pouze na objednání, či skladem u dodavatele a má dlouhou dodací lhůtu. Není to sice nic špatného, ale za e-shopem nemusí tak být vůbec obchodník, ale může se jednat o přeprodejce „zprostředkovatele“, který jednoduše přeprodává virtuálně dané zboží například z e-Baye, Amazonu, či AlliExpressu. Což rozhodně nezní důvěryhodně.

9. Pomocí srovnávačů cen, jako jsou například Zboží.cz, či Heureka.cz, zákazníci e-shopy hodnotí. Určitě je velmi praktické si u neznámého e-shopu nejdříve přečíst jeho hodnocení na srovnávačích.

10. Seznam rizikových e-shopů spravuje i Česká obchodní inspekce, najdete jej pod tímto odkazem.

Pamatujte však, že pokud e-shop splní těchto všech 9 pravidel (vyjma pravidla 10), neznamená to, že se jedná nutně o podvod, ale beztak opatrnost je na místě, protože e-shop je minimálně podezřelý.

...a to je konec tohoto dílu, sledujte pokračování tohoto seriálu i příště...

Chcete-li vylepšit své webové stránky, nebo se dočíst zajímavé tipy a triky z oblasti bezpečnosti, čtěte články na našem blogu. Příště budeme psát základní informace, jak odhalit běžný phishing a jak se nenechat nachytat, či třeba jak vytvářet bezpečná hesla.

Sledujte náš blog a naše stránky na Facebooku, aby vám nic neuniklo.

Pokud potřebujete pomoci při optimalizaci webových stránek, nebo redakčního systému a hodil by se vám odborník na SEO optimalizace či potřebujete zabezpečit, či vytvořit webové stránky, neváhejte se na nás obrátit, jsme tu pro vás. Poskytujeme také odborné konzultace SEO a další služby, jako je například tvorba webových stránek, či zakázkový vývoj software.

Váš tým ZabezpečWeb.cz

Máte zájem o naše služby,
nebo se chcete na něco zeptat?
Kontaktujte nás!

Obrázek: Otázka

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním
             osobních údajů dle Zásad ochrany osobních údajů