Porovnání 3 open-source redakčních systémů: WordPress, Joomla a Drupal

Milí čtenáři, dnes jsme si pro vás připravili porovnání 3 populárních open-source redakčních systémů (CMS) pro tvorbu moderních webových stránek.

Systém správy obsahu (CMS) je softwarový systém, který poskytuje nástroje pro tvorbu, spolupráci a správu webových stránek, které uživatelům umožňují relativně snadno vytvářet a spravovat obsah webových stránek. 

Přejeme vám příjemné čtení tohoto článku.

cms

Porovnání CMS je obtížné, dnes se však budeme věnovat třem z nejpoužívanějších CMS:

  • WordPress
  • Joomla
  • Drupal

Všechny tři CMS jsou software s otevřeným zdrojovým kódem (open-source), z nichž každá je vyvinuta a udržována komunitou tisíců vývojářů a všechny jsou volně ke stažení a používání.

1. WordPress

WordPress je online nástroj pro vytváření webových stránek s otevřeným zdrojovým kódem napsaný v PHP. Pokud jde o samotné srovnání CMS, je to pravděpodobně nejjednodušší a nejvýkonnější systém pro správu blogů a obsahů webových stránek (neboli CMS), který dnes existuje. Může být také úspěšně použit pro navrhování jednoduchých webových stránek. WordPress je dostatečně výkonný pro webové vývojáře nebo návrháře, aby mohli efektivně vytvářet weby pro své klienty. WordPress je ideální pro poměrně jednoduché webové stránky, jako jsou blogy a zpravodajské weby a pro kohokoli, kdo hledá snadno spravovatelný web. Vývoj na WordPressu je poměrně snadný a je možné vidět změny v reálném čase.

Výhody
– Je snadný na používání
– Uživatelsky přívětivý a nejlepší pro začátečníky a laiky
– Má více než 45 000 pluginů pro téměř všechny funkce
– WordPress nabízí mnoho možností přizpůsobení motivu a šablon

2. Joomla

Joomla je bezplatný a open-source systém pro správu obsahu (CMS) pro publikování webového obsahu. Vyžaduje ale základní znalost technických dovedností. CMS Joomla je navržen tak, aby fungoval jako komunitní platforma se silnými funkcemi. Pokud jde o složitost podle srovnání CMS, Joomla stojí někde mezi jednoduchým WordPressem a komplexním a pokročilým Drupalem. Joomla vám pomůže sledovat váš webový obsah. Podle srovnání CMS vám Joomla umožňuje vytvořit web s větší flexibilitou obsahu a struktury, než nabízí WordPress.

Když přijde na porovnání CMS systémů, Joomla skvěle kombinuje sílu a flexibilitu, kterou Drupal nabízí, a zároveň si zachovává intuitivní, uživatelskou přívětivost, na které WordPress vyniká, díky čemuž je dokonalým prostředím na přeplněném trhu.

Výhody
– Joomla lze použít pro víceúčelové aplikace
– Je to CMS snadné na používání, ale vyžaduje základní technické znalosti
– Pro vývoj jsou k dispozici tisíce šablon a pluginů
– CMS Joomla lze snadno přenést na libovolný server

Podle srovnání CMS vyžaduje Joomla určité pluginy pro určité skripty. Jeho přizpůsobení je omezené. Je to složité CMS pro jednoduchý a malý web.

3. Drupal

Drupal je technicky nejobtížnější, ale také nejsilnější CMS. Vyžaduje znalosti HTML, CSS a PHP. Drupal je CMS výjimečné na SEO, přichází s čistým kódem a efektivními moduly.

Pokud jde o porovnání CMS, Drupal je známý svou výkonnou taxonomií a schopností označovat, třídit a organizovat složitý obsah, avšak vyžaduje dokonalou znalost HTML, CSS a PHP.

Výhody
– Přichází s tisíci bezplatnými moduly
– Drupal má základní a pokročilé funkce
– Má elegantní kód a výjimečně silné moduly, které se líbí předním vyhledávačům

Vzájemné porovnání

Všechny tři CMS jsou ve většině případů vynikající volbou. Podle vašich potřeb a specifikace řešení si mezi nimi jistě najdete tu správnou volbu.

Všechny tyto CMS nabízejí skvělé funkce a spoustu přizpůsobení, snadné použití a silné zabezpečení. Podle srovnání CMS je výběr správného CMS opravdu obtížný úkol, protože jsou to všechno dobré systémy.

Když porovnáte tři z nich pro jednoduchý web nebo web typu prezentace, WordPress by mohl být tou nejlepší volbou, je velmi přátelský pro začínající vývojáře, je to flexibilní platforma schopná vytvářet i velmi složité weby.

Pokud hledáte něco vyspělejšího než vysoce přizpůsobený web vyžadující škálovatelnost a komplexní organizaci obsahu, může být Drupal tou nejlepší volbou. A pro něco mezi tím se snazší křivkou učení, podle srovnání CMS je Joomla perfektní volbou.

Pokud porovnáme tři z nich, WordPress nabízí 4.000+ pluginů a šablon, zatímco Joomla 1.000+ a Drupal 2.000+.

Pokud jde o používání, WordPress je ve srovnání s Joomlou a Drupalem velmi uživatelsky přívětivý.

Pokud jde o bezpečnost, tak WordPress je nutno správně zabezpečit, čehož lze snadno dosáhnout pomocí mnoha pluginů, jelikož je v základní instalaci relativně křehký.

Porovnání CMS jasně ukazuje, že WordPress se nejlépe používá pro jednoduché blogy, firemní webové stránky nebo webové stránky pro malé firmy. Joomla se používá hlavně pro weby elektronického obchodování.

Drupal je nejvyspělejší a nejvhodnější pro technicky založené uživatele, kteří se rádi dostanou do kódu samotného řešení. Každý, kdo uvažuje o Drupalu, by měl mít alespoň základní znalost HTML, PHP a dalších běžných webových programovacích jazyků a technologií.

...a který z nich je nejlepší?

Každý má svůj úhel pohledu při výběru správného CMS pro svůj projekt, pokud však musíme vybrat jeden CMS systém, vybereme WordPress. WordPress je nejlepší volbou mezi všemi třemi CMS, z našeho srovnání CMS a je to jasně vidět.

Ve WordPressu je snadné přidávat nový obsah a existuje spousta bezplatných pluginů a rozvržení, z nichž si můžeme vybrat. Takže můžeme snadno měnit a vylepšovat v podstatě cokoli, co chceme, aniž bychom museli znát HTML, CSS nebo jiné programovací jazyky.

K dispozici jsou tisíce různých šablon. Má také spoustu bezpečnostních aktualizací a funkcí. Je to jasný vítěz tohoto srovnání.

Chcete-li dále zabezpečit, či vylepšit své webové stránky, čtěte články na našem blogu. Příště budeme psát například průvodce zabezpečením redakčního systému WordPress.

Sledujte náš blog a naše stránky na Facebooku, aby vám nic neuniklo.

Nevíte si rady s výběrem vhodného CMS, či jeho instalací a nastavením, může vám s tím pomoci. Pokud potřebujete pomoci při zálohování webových stránek, nebo s redakčním systémem, či zabezpečit své webové stránky, neváhejte se na nás obrátit, jsme tu pro vás. Poskytujeme další služby, jako je například tvorba webových stránek, či zakázkový vývoj software.

Váš tým ZabezpečWeb.cz

Máte zájem o naše služby,
nebo se chcete na něco zeptat?
Kontaktujte nás! ​

Obrázek: Otázka

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním
             osobních údajů dle Zásad ochrany osobních údajů